Czy można marzyć o sukcesie mając 17-18 lat? Tak.
Patrycja Wasielewska, Agnieszka Mańke, Jagoda Janowska to młode licealistki z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które założyły grupę Code::Girls działającą w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.
Już w lutym rozpoczęły, w ramach projektu, kampanię „From dreams to success: your own path”, podczas której prezentują kobiety, które przezwyciężyły wiele trudności i wspięły się na sam szczyt branży IT. Celem Code::Girls jest przełamanie barier, jakie zostały utworzone na przestrzeni lat przez szablonowe myślenie oraz pokazanie, że od spełnienia marzeń dzieli nas tylko jeden krok. Dodatkowo pragną przedstawić młodym dziewczynom wzorce do naśladowania oraz uświadomić im jak wiele wspaniałych kobiet zasłynęło jako informatyczki. Pokazywały więc, że zarówno w biznesie jak i w nauce kobiety mogą, w obszarze IT, odnieść sukces.
W czasach pandemii Covid-19 gospodarka wielu krajów spowalnia, a biznesy, szczególnie te mniejsze mają problemy, jednak Code::Girls działając społecznie już teraz myśli o rozwijaniu się i poszerzaniu swojego pola działania o następne obszary. Już teraz oprócz działań w mediach społecznościowych założycielki Code::Girls spełniły się jako organizatorki i realizatorki międzynarodowych działań. Wykorzystując to, co w gospodarce najważniejsze: tj. rzeczową argumentację i staranny biznesplan rozpoczęły współpracę z Wydziałem Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zorganizowały Międzynarodową Konferencję Naukowo-Praktyczną „Kobiety w IT – (nie)możliwy sukces”, ze względu na zagrożenie epidemiczne, w trybie zdalnym. Pokazały, że potrafią działać pod presją czasu (zmiana formuły konferencji ze stacjonarnej na tryb zdalny nastąpiła na kilka dni przed planowaną konferencją), że potrafią być dobrze zorganizowane i wywiązywać się sumiennie z wszystkich podjętych zobowiązań. Ich zapał i często z konieczności wielogodzinne codzienne prace związane z przystosowaniem ich portalu internetowego do potrzeb konferencji sprawiły, że podczas obrad swoje wykłady 13 zaprezentowało prelegentów z Polski, Ukrainy, Szwecji i Szwajcarii. Byli to zarówno naukowcy jak i przedstawiciele międzynarodowych korporacji. Konferencja dotarła do ponad sześciuset odbiorców. Część wystąpień dostępna jest publicznie w kampanii Code::Girls na ich platformie internetowej https://code-girls.org
Młode organizatorki pokonały przeciwności losu. Pokazały, że potrafią planować, zarządzać i programować. Nie jest to jednak dziwne, gdyż są to uczennice z najlepszego liceum w Poznaniu, w którym dyrektorem jest Marek Grefling wspierający wszelkie działania społeczne i rozwojowe swoich uczniów.
Dotychczasowe działania Poznanianek można śledzić na fanpage’u Code::Girls na Facebooku .
To nadal nie wszystko – młodych działaczek nie zatrzyma nic, bo wierzą w to, co robią. Dziewczyny z Code::Girls pragną wspierać działania dzieci i młodzieży w obszarze IT zarówno w szkołach jak i w domach dziecka, które ze względu swoją specyfikę nie zawsze mogą zapewnić swoim podopiecznym należytą opiekę. Chcą stopniowo rozszerzać swoją działalność i inwestować w młodych, zdolnych, tych, którzy wierzą, że mogą spełniać swoje marzenia.
Od marzeń do sukcesu – ścieżka, którą podążają młode licealistki z pewnością jest wzorem do naśladowania dla innych uczniów. Trzymamy kciuki, by im się udało, bo ich sukces, to również sukces wielu innych młodych ludzi.